Przebieg programu dożywiania Fundacji Tesco DzieciomDRUGA EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU DOŻYWIANIA
POTRZEBUJĄCYCH DZIECI: „ZDROWO JEŚĆ, BY ROSNĄĆ W SIŁĘ”
FUNDACJI TESCO DZIECIOM


Podsumowanie
Świetlica Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Nowym Sączu w ramach realizacji programu pn. „Zdrowo jeść by rosnąć w silę” przeprowadziła zajęcia zgodnie z scenariuszami lekcji ze strony WWW.scenariuszlekcji.edu.pl pn. „Dlaczego lubimy słodycze”, „ Dlaczego ludzie pierwotni byli szczupli”, „Dlaczego suche chipsy są tłuste”, „Jak wygrać zdrowie”, „Skąd przylatują do nas banany” . Pani dietetyk prowadziła zajęcia pn. „Sporządzanie jesiennych sałatek z uwzględnieniem warzyw sezonowych”, „Spotkanie wigilijne”, „Owoce morza – co to takiego”, „Soki wielowarzywne źródłem składników makro i mikroelementów”. Wychowawcy zrealizowali zajęcia pn. „ Zdrowie na talerzu”, „Zdrowe odżywianie”, Podczas trwania projektu Placówka rekomendowała następujące przepisy na przyrządzanie dań : „Sałatka z serem przekładana jabłkami”, „Surówka z kiszonej kapusty”, „Koktajl z krewetek”, „ Sałatka z tuńczykiem”, Makaron wiosenny”, „Sos do jajek „, Mozzarella z pomidorami czyli Insalata caprese”, „Lekka sałatka z tuńczykiem”, „Koktajl figowo – pomarańczowy” oraz „Surówka witaminowa”. Dzieci w czasie zajęć poznały: - wartość odżywczą sałatek – warzyw i owoców oraz rolę jaką pełnią w organizmie, - zwyczaje i obrzędy związane z wigilią, - potrawy wigilijne tradycyjne i staropolskie, - nakrywać i dekorować stół wigilijny, - zioła ich smak, zastosowanie w przygotowaniu potraw, - owoce morza , ich wartość odżywczą , asortyment potraw i ich podanie, - jak komponować swoje śniadanie według ilości kalorii i zapotrzebowania, - skąd pochodzą owoce i warzywa i jak je dzielimy, - jakie produkty dostarczają poszczególne składniki odżywcze i jaki składnik daje nam najwięcej energii, - właściwości tłuszczu i witamin, - jakie składniki powinny znajdować się w prawidłowo skomponowanym jadłospisie, - co to są mikroelementy i jak wpływają na organizm, - skład chemiczny warzyw. W czasie wakacji dzieci uczestniczyły w zajęciach sportowo – rekreacyjnych na Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym, w świetlicy i na podwórku Towarzystwa. Brały także udział w zajęciach plastycznych i tanecznych w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu i Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Korzystały z basenu w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu. Dzieci oglądały filmy w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Uczestniczyły w wycieczce do Bukowiny Tatrzańskiej i Szczawnicy. Atrakcyjne spędzenie wolnego czasu pozwoliło na pogłębienie integracji wśród dzieci. Dzieci podczas trwania programu brały aktywny udział w przygotowaniu potraw, jadłospisu i listy zakupów oraz zajęciach dotyczących zdrowego odżywiania. Każdego dnia w czasie podwieczorku wychowawcy podkreślali znaczenie zdrowego odżywiania, odpowiedniego zachowania przy stole i utrzymania higieny sporządzanych dań.
Podsumowując realizacje programu dożywiania stwierdzamy, że w znaczący sposób przyczynił się do pogłębienia wiedzy dzieci na temat zdrowego odżywiania i wpłynął na poprawę zdrowia fizycznego dzieci uczestniczących.

W imieniu dzieci serdecznie dziękujemy .
Sierpień 2014 r.
Świetlica Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Marzenie” w Nowym Sączu w ramach programu pn. „Zdrowo jeść by rosnąć w siłę „ przeprowadziła zajęcia dydaktyczne pn. „Warzywa – wiersz Julina Tuwima”. Dzieci uważnie słuchały wiersza, wypowiadały się na temat wysłuchanego wiersza, podawały sposoby przetwarzania warzyw oraz ich wartości odżywcze. Wspólnie z wychowawcą p. Barbarą Kalisz ułożyły wiersz pt. „Rybka” .
      Na naszym stole tepedowskim ryba często gości mimo tego, że ma ości.
      Lecz my sałatkę z tuńczyka dzisiaj jemy i wesoło się śmiejemy.
      Wszystkie ryby chętnie jemy i dlatego dobrze się czujemy.
      Tłuszcz Omega – 3 w rybach zawarty poprawia naszą kondycje, bo jest wiele warty.
      O warzywach nie zapominamy i o swoje zdrowie dbamy,
      za co Fundacji TESCO wielkie dzięki składamy.
W okresie wakacji dzieci brały udział w zajęciach sportowych i integracyjnych, poprawiając sprawność fizyczną. Rozwijały swoje umiejętności plastyczne i sportowe.
Lipiec 2014 r.
Świetlica Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Marzenie” w Nowym Sączu w ramach programu pn. „Zdrowo jeść by rosnąć w siłę „ przeprowadziła dla dzieci zajęcia pn. „Soki wielowarzywne źródłem składników makro i mikroelementów”. wg następującego planu:
   1. Co to są mikroelementy i jak wpływają na organizm?
   2. Skład chemiczny warzyw .
   3. Normatyw surowcowy i technika wykonania koktajlu potasowego, surówki witaminowej       i koktajlu figowo – pomarańczowego – omówienie zaplanowanych ćwiczeń .
   4. Przygotowanie stanowisk pracy zwrócenie uwagi na BHP.
   5. Degustacja i wspólny posiłek
Przez cały miesiąc dzieci uczestniczyły w zajęciach sportowo – rekreacyjnych na Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym, w świetlicy i na podwórku Towarzystwa. Brały także udział w zajęciach plastycznych i tanecznych w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu i Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Korzystały z basenu w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu. Dzieci oglądały filmy i spektakl teatralny w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Zorganizowano wycieczkę do Szczawnicy i Bukowiny Tatrzańskiej . Zorganizowano spotkanie urodzinowe dla dzieci, które w miesiącu lipcu obchodziły urodziny. Na zakończenie półkolonii wszystkie dzieci otrzymały nagrody i zdrową żywność w ramach programu „Zdrowo jeść by rosnąć w silę”. Przepisem miesiąca lipca jest „Koktajl figowo – pomarańczowy” , który dzieci przyrządzały z dietetykiem . Dzieci brały udział w przygotowaniu potraw, w sporządzaniu jadłospisu i listy zakupów.
Czerwiec 2014 r.
Świetlica Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Marzenie” w Nowym Sączu w ramach programu pn. „Zdrowo jeść by rosnąć w siłę „ przeprowadziła dla dzieci zajęcia pn. „Zdrowe odżywianie” wg następującego planu:
   1. Propagowanie zdrowego odżywiania ze szczególnym uwzględnieniem spożywania       warzyw i owoców.
   2. Rozróżnianie produktów szkodliwych dla zdrowia.
   3. Tworzenie całodziennego jadłospisu.
   4. Wspólne wykonywanie sałatki owocowej.
   5. Dbanie o estetykę stołu i kulturalne zachowanie się podczas jedzenia.
Na zajęciach dzieci rozróżniały owoce przy pomocy zmysłów, tworzyły jadłospis ulubionych potraw z uwzględnieniem ich walorów zdrowotnych. Uczyły się higieny przyrządzania posiłków i ich spożywania. Wychowawczynie przeprowadziły zajęcia plastyczne pn. „Reklama zdrowego produktu „, oraz czytanie wiersza „Dla każdego coś zdrowego”. Dzieci uczestniczyły w zajęciach sportowo – rekreacyjnych i ich podsumowaniu gdzie otrzymały nagrody i „zdrowe” upominki . Przygotowały laurki na „Dzień Ojca ” Każdego dnia w czasie podwieczorku wychowawcy podkreślali znaczenie zdrowego odżywiania, odpowiedniego zachowania przy stole i higieny sporządzania spożywanych dań. W ramach poznawania kuchni różnych narodów, naszym przepisem miesiąca maja jest „Lekka sałatka z tuńczykiem” – danie kuchni włoskiej, które dzieci przyrządzały z wychowawcami . Dzieci brały udział w przygotowaniu potraw, w sporządzaniu jadłospisu i listy zakupów.
Maj 2014
Świetlica Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Marzenie” w Nowym Sączu w ramach programu pn. „Zdrowo jeść by rosnąć w siłę „ przeprowadziła dla dzieci zajęcia zgodnie ze scenariuszem lekcji ze strony www.scenariuszlekcji.edu.pl pt. „Jak wygrać zdrowie” wg następującego planu:
   1. Jak wygrać zdrowie – film.
   2. Dyskusja nt. filmu
   3. Jak rozpoznać kwas ? – doświadczenie.
   4. Właściwości soku z cytryny – doświadczenie.
   5. Co koloruje marchewkę na pomarańczowo? – doświadczenie.
   6. „Magiczny” tłuszcz w mleku – doświadczenie .
   7. Jak wygrać zdrowie? – twoja aktywność fizyczna - karta pracy.
   8. Podsumowanie informacji z zajęć.
Na zajęciach dzieci dzięki doświadczeniom poznały reakcje barwne służące do oznaczenia składników, właściwości tłuszczu i witamin, a także innych substancji mających wpływ na zdrowie. Dzieci utrwaliły wiadomości - jakie składniki powinny znaleźć się w prawidłowo skomponowanym jadłospisie oraz zdobyły informacje o formach profilaktyki . Dzieci brały udział w dyskusji i odpowiadały na pytania. Wychowawczynie przeprowadziły zajęcia „Jak przetwory z nabiału wpływają pozytywnie na nasze zdrowie”, „Warzywa źródłem witamin”. Dzieci uczestniczyły w zajęciach sportowo – rekreacyjnych, plastycznych, tanecznych i komputerowych. Przygotowały laurki na „Dzień Matki” oraz serduszka piernikowe. Każdego dnia w czasie podwieczorku wychowawcy podkreślali znaczenie zdrowego odżywiania, odpowiedniego zachowania przy stole i higieny sporządzania spożywanych dań. W ramach poznawania kuchni różnych narodów naszym przepisem miesiąca maja jest „Mozzarella z pomidorami czyli Insalata caprese” – danie włoskie, które dzieci przyrządzały z wychowawcami . Dzieci brały udział w przygotowaniu potraw, w sporządzaniu jadłospisu i listy zakupów.
Kwiecień 2014
Świetlica Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Marzenie” w Nowym Sączu w ramach programu pn. „Zdrowo jeść by rosnąć w siłę „ przeprowadziła dla dzieci zajęcia zgodnie ze scenariuszem lekcji ze strony www.scenariuszlekcji.edu.pl pt. „Dlaczego suche chipsy są tłuste” wg następującego planu:
   1. Projekcja filmu – Dlaczego jedzenie jest ważne ?
   2. Dyskusja nt. filmu
   3. Skąd wiemy, jakie składniki odżywcze znajdują się w produktach spożywczych?
   4. Praca zespołowa - jakie składniki zawierają produkty spożywcze?
   5. Doświadczenie – ile cukru znajduje się w napojach ?
   6. Doświadczenie – ile tłuszczu znajduje się w przekąskach?
   7. Dyskusja – Czy białka są zawsze białe ?
   8. Podsumowanie – mapa myśli
Na zajęciach dzieci poznały jakie produkty dostarczają poszczególne składniki odżywcze i jakie znaczenie mają dla organizmu. Dzieci brały udział w dyskusji co jest paliwem dla organizmu, po co nam jest potrzebna energia i jaki składnik daje nam najwięcej energii. Wychowawczynie przeprowadziły zajęcia pt. „Dlaczego warto jeść sery i pić mleko”,„ Kuchnia włoska”. Przed Świętami Wielkanocnymi wychowawcy, wolontariusze spotkały się z dziećmi przy stole wielkanocnym. Po spotkaniu dzieci zostały obdarowane upominkami świątecznymi. Każdego dnia w czasie podwieczorku wychowawcy podkreślali znaczenie zdrowego odżywiania, odpowiedniego zachowania przy stole i higieny sporządzania spożywanych dań. Naszym przepisem miesiąca kwietnia jest „Sos do jajek”, który dzieci przyrządzały z wychowawcami . Dzieci brały udział w przygotowaniu potraw, w sporządzaniu jadłospisu i listy zakupów.
Marzec 2014
Świetlica Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Marzenie” w Nowym Sączu w ramach programu pn. „Zdrowo jeść by rosnąć w siłę „ przeprowadziła dla dzieci zajęcia zgodnie ze scenariuszem lekcji z strony WWW.scenariuszlekcji.edu.pl pt. „Skąd przylatują do nas banany” wg następującego planu:
   1. Projekcja filmu
   2. Jak zmienił się krajobraz Polski? – dyskusja
   3. Poznajemy warzywa i owoce.
   4. Jak dzielimy warzywa?
   5. Zabawa – skąd przybyły do nas rośliny?
   6. Najważniejsze informacje o warzywach i owocach.
   7. Podsumowanie zajęć. Policz ile warzyw i owoców jadasz.
Na zajęciach dzieci nauczyły się dzielić poznane rośliny w zależności od tego, które ich części są jadalne : liście , owoce, korzenie, nasiona. W czasie zabawy uczyły się skąd pochodzą owoce i warzywa. Wychowawczynie przeprowadziły zajęcia pt. „Wiosenny talerzyk „ Kuchnia śródziemnomorska – skąd pochodzi ryż i makaron” „Wiosenne sałatki owocowe są dla dzieci zawsze zdrowe”. Dzieci wraz wychowawcami ułożyły wierszyk pt. „Sałatka owocowa „Marzenie”. Została również zaktualizowana gazetka pn. „Zdrowe odżywianie”. Każdego dnia w czasie podwieczorku wychowawcy podkreślali znaczenie zdrowego odżywiania, odpowiedniego zachowania przy stole i higieny sporządzania spożywanych dań. Naszym przepisem miesiąca marca jest „Makaron wiosenny ” który dzieci przyrządzały z wychowawcami . Dzieci brały udział w przygotowaniu potraw, w sporządzaniu jadłospisu i listy zakupów
Luty 2014
Świetlica Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Marzenie” w Nowym Sączu w ramach programu pn. „Zdrowo jeść by rosnąć w siłę „ przeprowadziła dla dzieci zajęcia zgodnie ze scenariuszem lekcji z strony WWW.scenariuszlekcji.edu.pl pt. „Dlaczego ludzie pierwotni byli szczupli” wg następującego planu:
   1. Projekcja filmu
   2. Slajdy - rozmowa jak żył człowiek pierwotny, różnice z zdobywaniu jedzenia itp.
   3. Dyskusja – po co jemy
   4. Ciekawostka – gen oszczędnościowy
   5. Skomponowanie śniadania – obliczanie ilości kalorii oraz ich spalanie / aktywność/
   6. Co to jest bilans energetyczny - kiedy trzeba jeść
   7. Siatki centylowe i wskaźnik BMI / obliczanie/
   8. Podsumowanie zajęć. Sporządzenie 24 godzinnego jadłospisu.
Dzięki zajęciom dzieci nauczyły się komponować swoje śniadanie według ilości kalorii i zapotrzebowania. Zapoznały się z siatką centylową , wskaźnikiem BMI i bilansem energetycznym.
Wychowawczynie przeprowadziły zajęcia pt. „Magnez na zdrowie”, „Sałatka owocowa jest zawsze zdrowa” , „Wartości odżywcze świeżego soku z pomarańczy – sposób przyrządzania”. Naszym przepisem miesiąca lutego jest „Sałatka z tuńczyka”. którą dzieci przyrządzały w czasie zajęć z panią dietetyk. Dzieci brały udział w przygotowaniu potraw, w sporządzaniu jadłospisu i listy zakupów.
Styczeń 2014
Świetlica Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Marzenie” w Nowym Sączu w ramach programu pn. „Zdrowo jeść by rosnąć w siłę „ przeprowadziła dla dzieci zajęcia prowadzone przez panią dietetyk pt. „Owoce morza – Co to takiego?” poznając ich wartości odżywcze, asortyment potraw i ich podanie. Naszym przepisem miesiąca stycznia jest „Koktajl z krewetek”, który dzieci przyrządzały w czasie zajęć z panią dietetyk. Dzieci brały udział w przygotowaniu potraw, w sporządzaniu jadłospisu i listy zakupów. Zorganizowano również zajęcia na których dzieci poznawały zioła , ich smak zastosowanie w przygotowywaniu różnych potraw. Dzieci poznawały nieznane dla nich owoce cytrusowe , ich smak i wartości odżywcze.
Grudzień 2013
Świetlica Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Marzenie” w Nowym Sączu w ramach programu pn. „Zdrowo jeść by rosnąć w siłę „ przeprowadziła dla dzieci zajęcia prowadzone przez panią dietetyk pt. „Owoce morza – Co to takiego?” poznając ich wartości odżywcze, asortyment potraw i ich podanie. Naszym przepisem miesiąca grudnia jest „Surówka z kiszonej kapusty”, która została podana z rybą na spotkaniu wigilijnym. Dzieci brały udział w przygotowaniu potraw, w sporządzaniu jadłospisu i listy zakupów. Zorganizowano również zajęcia na których dzieci poznawały zioła , ich smak zastosowanie w przygotowywaniu różnych potraw. Dzieci poznawały nieznane dla nich owoce cytrusowe , ich smak i wartości odżywcze.
Listopad 2013
Świetlica Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Marzenie” w Nowym Sączu w ramach programu pn. „Zdrowo jeść by rosnąć w siłę „ przeprowadziła dla dzieci zajęcia prowadzone przez panią dietetyk pt. „Sporządzanie jesiennych sałatek z uwzględnieniem warzyw sezonowych”. Naszym przepisem miesiąca listopada jest „Sałatka z serem przekładana jabłkami „. Dzieci brały udział w przygotowaniu potraw, w sporządzaniu jadłospisu i listy zakupów.